لبخند زندگی

لبخند زندگی

اسکی
اسکی یکی از ورزش های جذاب معلولین است. مسابقات این رشته در بین زنان و مردان و گروه های معلولین ضایعات نخاعی، قطع عضو، نابینا و ضایعات خاص و در پنج ماده مسابقاتی شامل SUPER G DOWN HiII، اسلالوم بزرگ، اسلالوم، مختلط (اسلالوم وSUPer G) برگزار می گردد، در مسابقات رسمی این رشته، هر معلول بالای 15 سال دارای شرایط لازم از نظر کلاسبندی پزشکی می تواند شرکت کند. این رشته دارای مسابقات جهانی و پارالمپیک (زمستان) است و در حال حاضر در کشور ما فعالیت چندانی ندارد البته فدراسیون ورزش های جانبازان و معلولین در نظر دارد از سال جاری (84) مسابقات قهرمانی کشور این رشته را برگزار نماید. فدراسیون جانبازان با کمک NPC تاکنون توانسته است یک نفر ورزشکار را به دو دوره مسابقات (ناگالو و وسالت لیک سیتی) اعزام نماید. 
 بسکتبال با ویلچر


یکی از رشته های ورزشی مورد علاقه معلولین بسکتبال با ویلچر است. در مسابقات این رشته معلولین گروه های قطع عضو، ضایعات نخاعی و معلولیت های خاص که بتوانند در تست پزشکی حائز امتیاز 1-5/1- 2 – 5/2 – 3- 5/3 – 4 یا 5/4 شوند، شرکت می نمایند. این رشته که هم زنان و هم مردان می توانند در آن شرکت کنند، یکی از قدیمی ترین رشته های فعال در ایران است و در حال حاضر مسابقات قهرمانی کشور آن در 5 دسته برگزار می شود. مسابقات این رشته با دو تیم شامل 5 نفر در زمینی با کفپوش مناسب و ابعاد 28×15 متر متر در 4 پریود، 10 دقیقه ای انجام می پذیرد.
تیم ملی ایران در اولین حضور پارالمپیکی خود در سال 2004 ، آتن به مقام نهم دست یافت.

بو چیا


رشته پوچیا از رشته هایی است که خاص معلولین با ضایعات بالا (حداقل توانایی) است. در این رشته معلولین کلاس های پایین، گروه های ضایعات نخاعی و فلج مغزی شرکت می کنند. مسابقات این رشته که اولین دوره قهرمانی کشور آن در سال 83 برگزار شده است، به صورت انفرادی – تیمی و دوبل در زمینی به ابعاد 5/2× 6 متر و با یک توپ سفید (یا توپ هدف) و 6 توپ آبی و 6 توپ قرمز، برگزار می گردد، بوچیا ورزشی است که زنان و مردان به صورت جداگانه و مشترک می توانند در آن به رقابت

بپردازند.
تنیس روی میز


این رشته که از ابتدای تأسیس فدراسیون ورزش های جانبازان فعال بوده است، تاکنون 25 دوره مسابقات قهرمانی کشور را پشت سر گذاشته است و تیم ملی آن سابقه 2 حضور پارالمپیکی (بارسلون 1992و آتن 2004) را دارد. در این رشته، گروه های معلولین فلج مغزی، ضایعات نخاعی و معلولیت های خاص در 10 کلاس ایستاده و نشسته به صورت تیمی – انفرادی و دوبل با هم به رقابت می پردازند. ابعاد میز و تجهیزات و وسایل دیگر نظیر توپ و راکت تنیس روی میز غیر معلولین است. زنان و مردان می توانند به صورت جداگانه در مسابقات این رشته شرکت می کنند.

تنیس با ویلچر


این رشته در ایران از اوسط دهه هفتاد شمسی فعال شد و تا کنون 7 دوره مسابقات قهرمانی کشور خود را پشت سر گذاشته است. در این رشته که ویژه معلولین گروه های قطع عضو و ضایعات نخاعی بوده است و بر روی ویلچر (به صورت نشسته) ودر دوکلاس Open و Quad انجام می شود، زنان و مردان می توانند به صورت جداگانه به رقابت بپردازند.

تیراندازی
یکی از رشته های افتخارآفرین و مدال آور معلولین، رشته تیراندازی است، معلولین متعلق به گروه های فلج مغزی، ضایعات نخاعی، قطع عضو و ضایعات خاص می توانند در مسابقات این رشته که به صورت ایستاده و نشسته و در دوکلاس SH1 وSH2 برگزار می شود، حضور یابند، شرکت کنندگان می توانند با دو اسلحه، تفنگ و طپانچه خفیف به رقابت با هم بپردازند. در حال حاضر 15 دوره مسابقات قهرمانی کشور این رشته به طور مرتب و سالانه برگزار گردیده وتیم ملی ایران توانسته است در سه دوره پارالمپیک (آتلانتا 1996، سیدنی 2000 و آتن 2004) حضور یافته و برای کشور اسلامیمان کسب افتخار نماید. مسابقات این رشته برای زنان و مردان به صورت جداگانه و مشترک قابل اجراست.


تیر وکمان


در این رشته معلولین گروه های قطع عضو و ضایعات نخاعی در دو وضعیت ایستاده و نشسته و در سه کلاس پزشکی به صورت انفرادی و تیمی به رقابت با هم بپردازند، این رشته که از سال 1374 شمسی در ایران فعال شده تاکنون 7 دوره مسابقات قهرمانی کشور را پشت سر می گذارد و تیم ملی تیروکمان کشورمان در پارالمپیک های سیدنی 2000 وآتن 2004 حضور داشته است. مسابقات این رشته نیز مانند تیراندازی برای زنان و مردان به صورت جداگانه یا مشترک قابل اجرا می باشد.

جودو نا بینا یان


این رشته ویژه مردان و زنان نابینا است و مسابقات آن در سه کلاس B1 ، B2 و B3 و در 7 وزن 60 – 66-73-81-90-100 و 100 + کیلوگرم برای مردان و اوزان 48-52-57-63-70و70 + کیلوگرم ویژه زنان بر روی تاتامی انجام می شود. در حال حاضر، مسابقات قهرمانی کشور این رشته به صورت مرتب و سالانه در کشورمان انجام شده و فدراسیون نابینایان کشورمان درخشش خاصی دارد، زنان و مردان علاقه مند می توانند به صورت جداگانه با هم به رقابت بپردازند.

دوچر خه سواری


دوچرخه سواری از مفرح ترین رشته های ورزشی معلولین است. این رشته که قبل از مسابقات پارالمپیک آتن در کشورمان آغاز به فعالیت نموده است در اولین حضور پارالمپیکی خود (آتن 2004) نتوانست به صورت قابل قبولی حاضر شود.
معهذا در حال حاضر سه دوره مسابقات قهرمانی کشور این رشته در کشورمان برگزار شده و معلولین گروه های ضایعات نخاعی ، فلج مغزی، قطع عضو و ضایعات خاص و نابینایان می توانند در سه بخش تایم تریل انفرادی، مسابقات پیست و جاده ای در گروه زنان و مردان با هم به رقابت بپردازند.

دو و میدانی
پرافتخارترین و مدال آورترین رشته ورزشی معلولین، دوومیدانی است. مسابقات قهرمانی کشور این رشته که قدمتی برابر با عمر فدراسیون ورزش های جانبازان و معلولین را دارد در دو بخش نشسته و ایستاده و در کلاس های پزشکی F11 تا F58 برای میدانی ها و T11 تا T58 برای دوها برگزار می شود.
در حال حاضر 27 دوره مسابقات قهرمانی کشوراین رشته در کشورمان برگزار شده و تمامی معلولین گروه های پنجگانه می توانند در آن شرکت نمایند . تیم ملی دو ومیدانی کشورمان از دو دهه پیش حضور شایسته ای در میادین بین المللی داشته و در پارالمپیک های سئول، بارسلون، آتلانتا، سیدنی وآتن توانسته است افتخارات بزرگ و مدال های رنگارنگی را نصیب کشورمان نماید.

شنا
رشته شنا مانند دو ومیدانی از معدود رشته های ورزشی است که علاوه بر بعد درمانی آن تمامی گروه های پنجگانه معلولین شامل ( فلج مغزی ، ضایعات نخاعی، قطع عضو و معلولیت های خاص کم توانان ذهنی و نابینایان ) می توانند در مسابقات آن شرکت نمایند . تاکنون 16 دوره مسابقات قهرمانی کشور آن در کلاس های S 1 تا S13 و SMB 1 تا SMB13 و SB1 تا SB13 در 4 شنای کرال سینه ، کرال پشت، قورباغه و پروانه و در مسافت های 50 ، 100 ، 100×4 و به صورت ترکیبی (انفرادی و تیمی) برگزار شده است.
این رشته جزو رشته های بسیار جذاب معلولین بوده و بعد از دو میدانی بیشترین تعداد مدال مسابقات پارالمپیک را به خود اختصاص می دهد. هم زنان و هم مردان می توانند به صورت جداگانه در مسابقات این رشته شرکت نمایند.

فوتبال 7نفره(cp)


این رشته ویژه معلولین گروه فلج مغزی (CP) می باشد ، کلاس هایCP5 تاCP8 می توانند در مسابقات این رشته که با حضور دو تیم با ترکیب هر تیم 6 بازیکن ویک دروازه بان ودر زمینی به ابعاد 70×50 متر برگزار می گردد ، شرکت نمایند. ابعاد دروازه هرتیم 5×2 متر می باشد.
فعالیت رشته فوتبال CP از سال 74 در کشورمان آغاز شد و تاکنون 10 دوره مسابقات قهرمانی کشور آن به صورت مرتب وسالانه برگزار گردیده است.
فوتبال CP یکی از رشته های کاروان اعزامی به پارالمپیک آتن بود که در آن مسابقات علیرغم شایستگی به مقامی بهتر از پنجمی دست نیافت . مسابقات این رشته تاکنون ویژه مردان بوده است.

فوتبال 5نفره نا بینا یان
این رشته همانگونه که از نامش پیداست ویژه گروه معلولین نابینا است.
فوتبال نابینایان تاکنون فعالیت چندانی را نداشته و فدراسیون نابینایان و کم بینایان از سال 83 شروع به برنامه ریزی نموده است و امید آن دارد که این رشته نیز مانند گلبال بتواند مورد توجه نابینایان قرار گیرد.
مسابقات این رشته در زمینی به ابعاد 42×22 متر و دو تیم با ترکیب هر تیم 4 بازیکن کلاسB1 و یک نفر دروازه بان در درون دروازه ای با ابعاد 3×2 متر و از کلاسB2 یا B3 برگزار می گردد.
این رشته در مسابقات پارالمپیک آتن برای اولین بار برگزار گردید واز آن تاریخ تاکنون مورد توجه اکثر کشورها قرار گرفته است. مسابقات این رشته نیز مانند فوتبال CP ویژه مردان است.

گلبال نا بینا یان
این رشته نیز مانند رشته فوتبال 5 نفره ویژه گروه معلولین نابیناست. با این تفاوت که از قدمت دو دهه فعالیت مستمر و مرتب برخوردار است. در حال حاضر مسابقات قهرمانی کشور این رشته در 4 رده، دسته (1)، دسته(2)، دسته (3) و زیر گروه برگزار می شود. و رزشکارانی که دارای کلاس پزشکی B1 ، B2 یا B3 باشند می توانند در مسابقات این رشته که در زمینی به ابعاد18×9 متر و با حضور دو تیم که هر تیم شامل 3 نفر بازیکن می باشد، شرکت نمایند. این رشته از قدیمی ترین رشته های حاضر در پارالمپیک ها است و تیم ملی ایران در مسابقات پارالمپیک سئول حضور داشته است. فدراسیون نابینایان کشورمان پس از استقلال در سال 78 تاکنون 6 دوره مسابقات قهرمانی کشور این رشته را همه ساله به طور منظم و مستمر برگزار نموده است.والیبال نشسته
بدون اغراق والیبال نشسته یکی از قدیمی ترین و پرافتخارترین رشته های ورزش معلولین در تاریخ فعالیت فدراسیون ورزش های جانبازان و معلولین است . در مسابقات این رشته گروه های معلولین ضایعات نخاعی و قطع عضو و معلولیت های خاص که دارای حداقل معلولیت باشند می توانند، شرکت نموده و با هم به رقابت بپردازند، ابعاد زمین بازی 6×10 متر بوده و هر تیم دارای 6 بازیکن می باشد. در حال حاضر بیست و یکمین دوره مسابقات قهرمانی کشور آن که در سه دسته 1و2و3 برگزار می گردید انجام شده است. تیم ملی والیبال نشسته ایران از پارالمپیک سئول تا آتن حضور جدی داشته و با کسب 4 قهرمانی پی در پی در مسابقات پارالمپیک برترین تیم والیبال نشسته جهان است. در پارالمپیک آتن برای اولین بار این مسابقات در دو گروه مردان و زنان به صورت جداگانه انجام شد .

وزنه برداری
شانزدهمین دوره مسابقات قهرمانی وزنه برداری کشور در خرداد ماه سال 83 انجام شده است. تیم ملی وزنه برداری ایران سابقه 4 حضور افتخار آفرین در مسابقات پارالمپیک سئول، آتلانتا، سیدنی و آتن را در پرونده خود دارد. در این رشته معلولین گروه های فلج مغزی ، ضایعات نخاعی ، قطع عضو و معلولیت های خاص که از دست های سالم برخوردار باشند ، می توانند شرکت نمایند .مسابقات این رشته در 10 گروه وزنی شامل 48-52-56-60-5/67 – 75-5/82-90-100 و 100+ کیلوگرم و به صورت انجام حرکت پرس سینه و برای زنان و مردان به جداگانه برگزار می گردد . گروه های وزنی شامل 40-44-48-52-56-60-5/67-75-5/82+ کیلوگرم است.


قایقرانی
بازی های المپیک سال 1996 آتلانتا ورزش قایقرانی را به عنوان یک مسابقه نمایشی معرفی کرد که این امر منجر به پذیرش این رشته ورزشی به عنوان یک ورزش دارای مدال کامل در بازی های المپیک 2000 سیدنی گردید. ورزشکاران قطع عضو، مبتلایان به فلج مغزی، نابینایان و کم بینایان، ورزشکاران ویلچری و سایر معلولیت ها می توانند در این رشته ورزشی فعالیت نمایند. سیستم کلاسبندی قایقرانی بر اساس چهار فاکتور ثبات (تعادل)، عملکرد دست، تحرک و بینایی استوار می باشد. کلاسبندی ورزشکاران توسط افراد مجاز ، با استفاده از آیین نامه مربوط به سیستم کلاسبندی عملی IFDS (فدراسیون بین المللی قایقرانی معلولین) انجام می گیرد. ورزشکاران در سه ماده که مختص یک جنسیت خاص نمی باشند، به رقابت می پردازند : 1- قایق یک نفره (204MR) Keelboat 2- قایق دو نفره Keelboat (متعاقباً مشخص خواهد شد) 3- قایق 3 نفره Keelboat (Sonar) اغلب گروه های معلولیتی می توانند از قایق های Keelboat یک نفره و سه نفره استفاده نمایند، در حالی که قایق Keelboat دو نفره مختص ورزشکاران دارای معلولیت شدید می باشد. این رشته ورزشی تحت کنترل و مدیریت فدراسیون بین المللی قایقرانی معلولین می باشد که این فدراسیون نیز به نوبه خود از سوی فدراسیون بین المللی قایقرانی (به عنوان مرجع جهانی متولی قایقرانی) مورد تأیید قرار می گیرد. این رشته ورزشی به سرعت در 28 کشوری که برای کسب 16 مقام (عنوان) دربازی های پارالمپیک رقابت می نمایند، توسعه یافته است و 50 کشور نیز در رشته قایقرانی برای معلولین در سطح توسعه ای و در سطح مسابقات ملی فعال می باشند.

رقص با ویلچر
زیبایی ، استیل و آهنگ منجر به برخورداری از یک رقص روتین می شود. ورزش رقص با ویلچر در برگیرنده آن دسته از ورزشکاران دارای معلولیت جسمی از ناحیه اندام تحتانی (پاها) می شود. رقاصان ویلچری می توانند در یک رقص سبک combi با یک همراه سالم (ایستاده) یا رقص duo-dance برای دو نفر فرد ویلچری مشارکت نمایند. رقص های استاندارد شاملwaltz (رقص والس)، تانگو، رقص والس وینی (Viennese walts)، رقص فوکس تروت (foxtrot) و گام تند است. رقص های آمریکای لاتین شامل رقص Pasodibbke.rumba.cha-cha-cha.Samba, و jive است. همچنین رقص های هماهنگ (Formation dance) برای چهار نفر، شش یا هشت زوج به صورت نمایشی و هماهنگ وجود دارند. در سال 1977 اولین مسابقات بین المللی رقص با ویلچر در سوئد برگزار شد. بعد از برگزاری چندین دور مسابقات منطقه ای و بین المللی، اولین دوره مسابقات قهرمانی جهانی رقص با ویلچر در سال 1998 در ژاپن برگزار شد. در همان سال، رقص با ویلچر به عنوان یک ورزش قهرمانی lpc در آمد ولی امروزه در برنامه پارالمپیک قرارندارد. این ورزش به دنبال تغییر قوانین فدراسیون بین المللی و رزش رقص، تحت نظارت و مدیریت کمیته رقص با ویلچر lpc است و ورزشکاران در نوزده کشور به طور گسترده در این رشته فعال هستند.

راگبی با ویلچر
ورزش راگبی با ویلچر یک ورزش تیمی پر تحرک برای ورزشکاران مرد و زن مبتلا به فلج چهار اندام (تتراپلژیک) است. این ورزش می تواند خیلی پر تنش (فعال) باشد چرا که ورزشکاران در این رشته ورزشی تلاش می کنند توپ را از خط دروازه حریف عبور دهند. گرچه این رشته ورزشی نسبتاً برای جهان ورزش معلولین، ورزشی جدید می باشد، اما به سرعت در حال توسعه و گسترش در سراسر جهان است. در مسابقات پارالمپیک، ورزشکاران مرد و زن در یک تیم به رقابت می پردازند، لذا تنها یک مسابقه تیمی وجود دارد که تمامی ورزشکاران را در بر می گیرد. راگبی با ویلچر از نظر بین المللی تحت حاکمیت فدراسیون بین المللی راگبی با ویلچر می باشد که این فدراسیون ، بخشی از فدارسیون بین المللی ورزش های با ویلچر استوک مندویل (lsmws) است . راگبی با ویلچر می باشد که این فدراسیون، بخشی از فدراسیون بین المللی ورزش های با ویلچر استوک مندویل (SMWS) است. راگبی با ویلچر در بازی های پارالمپیگ 2000 سیدنی در برنامه مسابقات پارالمپیک قرارگرفت و در حال حاضر در 22 کشور انجام می گیرد.


شمشیربازی
از نظر یک تماشاگر، مهم ترین ویژگی شمشیر بازی با ویلچر، این است که ورزشکاران روی ویلچرهایی با هم به رقابت می پردازند که این ویلچرها به کف زمین بسته می باشند. اما این ویلچرها به شمشیر بازان فقط امکان انجام حرکات آزادانه قسمت بالاتنه را می دهد و فعالیت ورزشکاران ویلچری دارای همان سرعت فعالیت ورزشکاران سالم می باشد. مردان و زنان قطع عضو، پاراپلژیک، یا ورزشکاران مبتلا به فلج مغز واجد الشرایط رقابت در مسابقات انفرادی و تیمی (هر تیم سه نفر) شامل مسابقات فویل، اپه (مردان و زنان) و سایر (مردان) می باشد. مرجع رسمی متولی این رشته، کمیته بین المللی شمشیر بازی با ویلچر می باشد که زیر نظر فدراسیون بین المللی ورزش های با ویلچر استوک مندویل فعالیت می نماید. این رشته در سال 1960 در برنامه بازی های پارالمپیک رم قرار گرفت و امروزه 24 کشور در رشته شمشیربازی با ویلچر نیز فعال می باشند.

سوارکاری
سوارکاری یک ورزش چند معلولیتی است که ورزشکاران دارای معلولیت جسمی یا دارای مشکلات بینایی می توانند در آن شرکت کنند. مسابقات سوارکاری بر طبق سوابق عملی ورزشکاران به صورت مختلط و گروهی انجام می گیرند. سوارکاران در دو ماده درساژ به رقابت می پردازند: یک تست (مسابقه) قهرمانی شامل یک سری حرکات و یک تست (مسابقه ) آزاد با موسیقی.
همچنین یک نوع تست) مسابقه) تیمی برای سه یا چهار سوار کار برگزار می شود. عملکرد سوارکاران بر اساس نمایش مهارت های اسب سواری و استفاده از یک سری دستورات برای قدم زدن ، یورتمه، چهارنعل، در هنگام سوارکاری، مورد قضاوت قرار می گیرد سوارکاران می توانند از یک سری لوازم کمکی مجاز از قبیل شلاق درساژ، یک میله رابط افسار (لگام)، نوارهای چرمی و دیگر لوازم کمکی استفاده نمایند، lpc از طریق کمیته بین المللی سوارکاری پارالمپیک ، متولی این رشته ورزشی است، قوانین و مقررات lpc برطبق قوانین و مقررات فدراسیون بین المللی سوار کاری ، با اندکی تغییرات تهیه شده اند. مسابقات سوارکاری برای نخستین بار در بازی های پارالمپیک 1996 آتلانتا برگزار شد و این ورزش در حال حاضر در چهل کشور انجام می گیرد

بر گر فته از سا یت ورزشهای معلو لین


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها:


تاريخ : شنبه ۱۳٩٠/٩/٢٦ | ۳:۱٧ ‎ب.ظ | نویسنده : ها نیه پرواز | نظرات ()

به نام خدا

حسرت :

 

ماه در حسرت لمس دستان پرمحبت خورشید ساعت ها به انتظار می نشیند ولذت همنشینی با ستاره را از دست می دهد   در زمستان درختان در آ  رزوی تولد شکوفه ای زیبا بر روی گیسوان بلند خود ماه ها به انتظار می نشیند و نوازش نرم ولطیف برف را بر روی تنشان  احساس نمی کنند.

 

من حسرت زندگی در شهری را می خورم که  وجودم میان صندوقچه  خاطرات مسئولینش  زنگار  نگیرد و فراموش نشوم   من زندگی د رکنار مردمانی را  می خواهم که وقتی  از میان کوچه باغ احساسم عبور می کنند گلبرگ های لطیف وجودم را  زیر پاهای جلاد خود لگد کوب نکنند و گلبوته ی همراهی به من هدیه دهند و مرا در پشت  حصار ذهن خود زندانی نکنند  .

 

افسوس که  درچنین شهری زندگی  نمی کنم  و تنها همدم  تنهایی ام آفریدگار هستی است

ولی من به کمک دوستانم با اراده های پولادین این  حصارها را می شکنیم و  درگوش رهگذرانی که  بدون لحظه ای تامل از کنارمان عبور می کنند با صدای بلند فریاد می  زنیم برای باور توانایی هایمان کافی است لحظه ای درنگ کنید.

 

 

پروردگارا یاریمان کن کشتی زندگی مان هیچگاه در گرداب حسرت  ها و نا امیدی ها غرق نشود و همیشه در ساحل امن و پرآرامش یاد تو لنگر بیاندازد

 

                                                     

سیز ده  بهمن 89

هانیه عرب


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها:


تاريخ : سه‌شنبه ۱۳٩٠/٩/۱ | ۱:۳۸ ‎ب.ظ | نویسنده : ها نیه پرواز | نظرات ()

         12 آذر، روزجهانی معلولین

 

   حـدود ۱۲ درصـد از جمعیـت ایـران را معلولین تشکیل می دهند که از این میزان در حدود ۲ میلیون نفر دارای معلولیت شدید و ۵/6 میلیون نفر معلول کم توان در ایران زندگی می کنند. معلولین بزرگترین اقلیت جهان هستند. طبق آمار سازمان جهانی بهداشت هم اکنون بیش از ۶۰۰ میلیون نفر از ساکنان جهان به علل مختلف جسمی، روانی و اجتماعی دچار ناتوانی و معلولیت هستند که ۸۰ درصد این افراد در کشورهای جهان سوم زندگی کرده و یک سوم آنان را کودکان تشکیل می دهند، زیرا اغلب معلولیتها ناشی از سوء تغذیه، فقر، عدم مراقتبهای بهداشتی- آموزشی و دیگر عواملی است که نتیجه توسعه نیافتگی جوامع می باشد. ازدیاد روز افزون جمعیت و نبود منابع مالی کافی، برنامه های توانبخشی را در کشورهای در حال توسعه با مشکلات فراوانی مواجه کرده است، به طوریکه معلولان در این کشورها به توجه ویژه ای نیازمندند.

   اکثر معلولان جهان با مشکلات فیزیکی، فرهنگی و اجتماعی بسیاری روبه رو می باشند. موانع اجتماعی، آنها را از استفاده از تسهیلات شهری و رفاهی محروم می سازد و نگرش عوامانه و غیر کارشناسانه اجتماعی نسبت به معلولان، آنان را تا حد زیادی از زندگی و روابط اجتماعی دور می کند. البته به علت عدم تساوی در برخورداری زنان و مردان معلول از مراقبتهای بهداشتی، آموزشهای شغلی و سایر خدمات اجتماعی، پیامدهای معلولیت برای زنان به گونه حادتری بروز می کند. امروزه بسیاری از معلولیتها را می توان از طریق مراقبتهای اولیه بهداشتی نظیر واکسیناسیون، تغذیه مناسب و ... همچنین از طریق مراقبتهای حرفه ای از قبیل توانبخشی طبی، گفتار درمانی، ارتوپدی فنی و ... از بین برد. برخی از معلولیتها در مراحل اولیه، با اقدامات درمانی و ترمیمی، قابل پیشگیری یا درمان هستند.

   دلیل انتخاب روز سوم دسامبر به عنوان روز جهانی معلولین

   روز جهانی معلولین که از سوی سازمان ملل متحد به عنوان اقدامی مشترک از سوی سازمان ملل متحد اعلام شده است، زمانی است برای برپایی جشن و ارج نهادن به تجارب و تواناییهای مردمی که با معلولیتهای گوناگون دست و پنجه نرم می کنند. این روز برای نخستین بار در سال 1992 میلادی به منظور گرامی داشت سالروز تصویب قانون برنامه جهانی در ارتباط با معلولین از سوی مجمع عمومی سازمان ملل متحد اعلام گردید. هدف از این اقدام ارتقاء رشد اذهان عمومی درباره مسائل مربوط به معلولیتهای مختلف و افزایش آگاهی هایی بوده است که می بایست از مساله پیوستن افراد معلول در تمامی جنبه های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی زندگی منتج شود. این وضع به همین منوال طی شد تا در سال 1999 شعاری با مضمون (امکان دسترسی برای همه در هزاره جدید) برگزیده شد و سرلوحه امور قرار گرفت.

   در طی بیست سال اخیر کوششهای چشمگیری در شناساندن و معرفی اشخاص معلول به جامعه انسانی صورت پذیرفته است. یکی از مواردی که می توان از آن به عنوان نقطه عطفی در این زمینه نام برد اعلام سال 1981 میلادی به عنوان سال جهانی معلولین است که توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد صورت پذیرفت. در سال بعد (1981) فاصله سالهای 1992-1983 میلادی دهه جهانی معلولین نام گرفت تا کیفیت و شرکت فعالانه و همه جانبه افراد معلول را در زندگی اجتماعی و گسترش و پیشرفت آنها ارتقاء بخشد. قانون برنامه جهانی در ارتباط با معلولین که در سال 1982 توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد به تصویب رسید چارچوبی بین المللی را برای الحاق و انضمام مسائل مربوط به انواع معلولیتها به یک برنامه ریزی ملی را فراهم می آورد. در سال 1993 قوانین استاندارد در زمینه برابر سازی مجالها و فرصتهای زندگی برای افراد معلول به قانون مذکور افزوده شد تا به منزله مکمل آن بوده و موجب قوام آن گردد.

   پیمان نامه حقوق معلولان که اخیراً توسط سازمان ملل متحد به تصویب رسیده است حق کارکردن و اشتغال برای معلولان را بر مبنایی یکسان با سایر افراد جامعه به رسمیت شناخته است و بر حق افراد معلول برای داشتن فعالیت و شغل مناسب در محیطی پذیرا تاکید کرده است. همچنین متعقد است کارفرمایان و اصناف نقش موثری در تلفیق اجتماعی و اقتصادی افراد معلول در جامعه ایفا خواهند کرد.

   بسیاری از کشورها قوانینی برای حمایت از حقوق کارگران معلول ندارند. این خود موجب تبعیض در زمینه های قانونی و مانع از ورود افراد معلول به بازار کار شده است. کارفرمایان نیز غالباً در مقابل استخدام افراد معلول مقاومت می کنند و معتقدند آنان قادر نیستند مانند دیگران کار انجام دهند و یا پرهزینه هستند. اما شواهد نشان می هد افراد معلول دارای عملکرد بالا و نیروی حافظه بهتری هستند همچنین نسبت به همکاران غیر معلول خود حضور بهتری دارند. مطالعات نشان داده است از حیث روحیه کار و افزایش رضایتمندی مشتریان، مزایای ویژه ای در به کارگیری افراد معلول وجود داشته است.

   تضمین شغل مناسب برای افراد معلول از کشوری به کشور دیگر و از موقعیتی به موقعیت دیگر متفاوت است. در این رابطه اصناف و گروههای کاری، دولتها و خود افراد معلول باید درکنار هم باشند تا هم به نگرشهای کارفرمایان در خصوص جذب افراد معلول و هم به بررسی عواملی که مانع از ورود معلولان به بازار کار می شود بپردازند. درکشورهای در حال توسعه، برای افراد معلول "خود اشتغالی" تنها انتخاب است. لذا دولتها باید خلاء موجود بین افراد با ناتوانیها و افراد بدون ناتوانی را از بین ببرند.

  


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها:


تاريخ : سه‌شنبه ۱۳٩٠/٩/۱ | ۱:۳٤ ‎ب.ظ | نویسنده : ها نیه پرواز | نظرات ()

بسمه تعالی

 

  12 آذر روز جهانی معلولین

        

 

12 اذر مصادف با سوم دسامبر روز جهانی معلولین می باشد . سوم دسامبر هر سال به عنوان روز جهانی معلولین از سوی سازمان ملل متحد معین گردیده است . این روز توسط سازمان ملل جهت گرامیداشت فضائل انسانی وتکریم ارزشهای معنوی برگزیده شده  است .این روز زنگی است که به صدا در می  اید تا بشر در مقابل حقوق پایمال شده همنوع خود پاسخگو باشد و بگوید در برابر این فراموش کاری چه کرده وچه  می خواهد بکند.سازمان ملل دولتها را موظف کرده در این روز پاسخگوی عملکرد خویش باشند و بگویند چه کرده اند و چه می خواهند بکنند. چه طرحهائی به انجام رسیده و چه طرحهائی در مر حله اجراست . دولتها موظفند زمینه حضور و پرورش استعداد های معلولین را فراهم نمایند .

جامعه جهانی حق شهروندی معلولین را به رسمیت شناخته و قواعد این پذیرش را نیز پذیرفته است و کمتر دیده می شود در جوامع پیشرو معلولین به دلا ئل پیش پا افتاده از صحنه اجتماع دور گردند و نتوانند استعداد ها و توانائیهای خویش را به منصه ظهور برسانند .کمتر مکانی یافت می شود که به دلیل عدم رعایت ظوابط معماری وشهر سازی برای معلولین غیر قابل استفاده باشد .

12 اذر روز احقاق حقوق فراموش شده ای است که باید انرا مطالبه کرد و در این  راه بسیار باید تلاش کرد. تلاشی مضاعف چون گوشها گرفته و چشمها بسته است و عملا  با وجود قوانین فراوان اقدام موثری صورت نمی پذیرد و به جای تدبیر در امور به اتلا ف وقت رو اورده ایم‘وقتی که قیمت با ارزشی دارد و ما این گونه انرا تلف می کنیم و خم به ابرو نمی اوریم !

12 اذر روز باز شدن چشمانی است که نمی خواهند معلولین را ببینند. روز عرض اندام کسانی است که برخی مایل نیستند انها را ببینند و به همین دلیل با بی غیرتی از کنار مشکلات معلولین می گذرند وهر از گاهی با دیدی صدقه گرا‘ نه وظیفه گرا جلسه ای ترتیب می دهند و ضمن دید و بازدید آ خرت خویش را اباد می  کنند !

12 اذر باز هم فرا رسید ولی تغییر عمده ای در زندگی معلولین صورت نپذیرفته هنوز هر روز بر مجموعه قوانین نا کارا ی موجود افزوده می گردد. قوانینی که تدوین ا نها ساعتها وقت و انرژی و مبالغ هنگفت از بودجه بیت المال را به خود اختصاص داده است. ای کاش دوستان قانون گذار هنگام تدوین این قوانین به فکر ضمانت اجرائی مناسب برای انجام امور می افتادند یا با توجه به واقعیت ها ی اجتماعی قوانینی تصویب می کردند که قابل اجرا باشد .

12 اذر روز تصویب قانون اساسی نظام مقدس اسلامی ایران ( جمهوری اسلامی ایران ) نیز می باشد. تقارن همزمان این دو روز مبارک را باید به فال نیک گرفت روز قانونمند شدن نهاد های انقلابی با روزی که این قوانین در مورد یکی از اقشار این جامعه باید مورد پاسخگوئی قرار گیرد . بدون تعارف می توان گفت هیچ یک از اصول قانون اساسی بطور کامل انجا که دولت مکلف گردیده حقوق ملت را تامین نماید به مر حله اجرا در نیامده است ( لا اقل در خصوص معلولین ) و انچه گاهآ دیده می شود نمایشی از اجرای قوانین مربوط به رفاه وتامین اجتماعی  معلولین  است .

12 اذر روز پرسشگری از مجریان قانون اساسی است. چرا اصول سوم‘ بیست وهشتم‘  بیست و نهم‘

 سی ام وسی ویکم  تا کنون به اجرا در نیامده واگر اجرائی شده چرا ابتر مانده؟ چرا در زندگی معلولین تغییر قابل محسوسی دیده نمی گردد؟ ایا در گذشت معلولین در اثر زخم بستر ان  هم به دلیل نداشتن دسترسی به امکانات ( اعم از پول و پزشک و مراقبت لازم ) نقض اصل  بیست و نهم قانون اساسی نیست ؟ ترک تحصیل‘  اقدام به خود کشی ‘ اعتیاد به مواد مخدر ‘ معلولیت های ثانوی ناشی از بهداشت و درمان نا مناسب ‘ .......................... ایا این موارد از نقض مکرر وعدم اجرای  قانون اساسی ناشی نمی گردد؟

این همزمانی می توانست بسیار مسرور کننده باشد. می توانست ضمانت اجرائی اصول تکلیفی دولت باشد. اما چه سود که قانون اساسی نیز چون معلولین مورد ظلم و تعدی قرار گرفته است . هر دو به نوعی مورد بی حرمتی واقع شده اندو هر دو مهجور مانده اند .   

به هر حال 12 اذر نیز می گذرد و مشکلات و مطالبات  معلولین سر جای خود باقی می ماند. تنها امیدواریم روزی برسد که رفع  این موانع در دستورکار جدی مدیران قرار گیرد. چرا که حل این مشکلات عزمی ملی و قوانینی کارامد به همراه مدیریتی قوی نیاز دارد .

 

 

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها:


تاريخ : سه‌شنبه ۱۳٩٠/٩/۱ | ۱:۳٠ ‎ب.ظ | نویسنده : ها نیه پرواز | نظرات ()
.: Weblog Themes By Slide Skin:.