لبخند زندگی

لبخند زندگی

 

 

 همایش روز جهانی معلولان دانشگاه علامه

انجمن علمی دانشجویی کودکان استثنایی دانشگاه علامه طباطبایی برگزارکرد

یک قدم مانده...

بمناسبت روز جهانی معلولان 

سه شنبه 19 آذرماه 1392

با حضور: چهره های شناخته شده ورزشی، هنری و علمی و نخبگان معلول کشور

مسئولین اجرایی:

علیرضا کیایی:دبیر همایش

عسگر چوبداری :دبیر اجرایی همایش

خانم ها صدری؛ روح الامینی ،محمدی، مختاری، طیبی ،فیاضی

آقایان:رحمتی ؛کرمی؛فرهمند راد؛ادریس محمدی؛رسولی ؛فرزانه و .....

با تشکر از "مسعود شیر مردی :همتی:شجری و.........

مجری برنامه :احسان  علیخانی

 (در این همایش  به افراد دعوت شده لوح سپاس وتندیس اهدا گردید )

 منبع:وبلاگ انجمن علمی کودکا ن استثنا یی

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها:


تاريخ : جمعه ۱۳٩٢/٩/٢٢ | ۱٠:۳٧ ‎ق.ظ | نویسنده : ها نیه پرواز | نظرات ()

 

               به نقل از ما هنامه فرهنگی واجتما عی پیک توانا سال پنجم شماره 49-شهریور ومهر 92

گفت وگو با نویسنده ی جوان دارای معلولیت

 

 

تنها همدم تنها یی ام آفریدگار هستی است

آواززندگی را بخوان گر چه دلی پر درد داری

درمیان دریای مواج زندگی ایستادگی کن ،اگر چه تیغ های تیز سرنوشت زخم های عمیقی را بر روحت ایجاد کرده اند . در ساز زندگی ، نت های عشق ومحبت را بنواز حتی برای آنان که گلبرگ های احسا ست را زیر پا گذارده اند ووجود ارزشمندت را نا دیده گر فته اند ، در میان رورد پر خروش زندگی ، امیدوار و پرنشاط باش اگر چه سنگ های نا امیدی ، مسیر عبورت را مسدود کرده است .   

خبر نگار پیک توانا دقا یقی با ((هانیه عرب )) نویسنده جوان وهنر مند که معلول cp .(فلج مغزی ) می با شد به گفت وگو نشسته وپای صحبتش از آوای دل او می شنود .  

شهر وندی در میان همه

 به نام خدایی که وجودش نوازشگردل نا آرام ما ست .در مهرماه 1369در تهران متولد شدم ودر حال حاضر دانشجوی ترم هفت رشته ی حقوق دردانشگاه نور طوبی هستم . دارای معلولیت جسمی حرکتی از نوع سی پی  کوادر پلی‍‍ژی اسپا ستیک(فلج مغزی کل اندام) هستم . دوران تحصیلات ابتدایی تا سوم متوسطه را در مدرسه ی توان خواهان منطقه دو تهران گذرانده ام ،ولی پیش دانشگاهی را از طریق آموزش ازراه دوربه پایان رساندم به علت مشکلات دست که توانایی نوشتن را از من گرفته ،دانشگاه مجازی را برای ادامه تحصیل انتخاب کردم  .   به ادبیات علا قه زیادی دارم ودر اوقات فراغت نیز مطا لبی در رابطه با موضوعات مختلف می نویسم .

قهرمان عرصه زندگی

حدود سه سال با حوزه هنری تهران در ارتباط بودم وداستانهای کوتاه می نوشتم .در حال حاضر در مجتمع رعدکرج در کلاسهای کامپیوتر ونقد ادبی حضور دارم  . دوجلدکتاب با عنوان (( قهرمان عرصه زندگی ))و        ((تولدی دوباره))رانوشته ام وکتاب جدیدم با عنوان ((پرواز بر بال عشق )) در آستانه چا پ است .

 

زندگی در مسیر همیشه

رتبه ی چهارم وبلاگ نویسی در نخستین جشنواره ی توان یاب وفضای مجازی در حوزه معلولین رادرسال91به دست آوردم. در بخش داستا ن نویسی در انجمن باور ،تیرماه85رتبه ی دوم را کسب کردم ودر مسا بقات استانی قرآن رشته ی حفظ یادواره عزت وافتخار حسینی (81-80)مقام نخست را به دست آوردم. برخی دیگر از عنا وینم ،رتبه اول در مسا بقات جشنواره تاریخ در مدارس استثنا یی تهران (85-84)و رتبه ی اول جشنواره ی منطقه ای دختران آسمانی در رشته فرهنگی وادبی در شهریور92  است. هم چنین از طرف کمیته    ملی پاراالمپیک ورعد تهران وکرج مورد تقدیر قرار گرفتم .قا بل ذکر است که نمایش مستند ((زندگی در مسیر همیشه – خانه ما )) از زندگی خودم است که در 18  اردیبهشت 90از شبکه دو سیما پخش شد.

هانیه از زبان پدرش

پدرهانیه با تشریح علت معلولیت دخترش گفت: درآغاز ما متوجه معلولیت او نبودیم ،هر چند در بدو تولد حدود25 روز در دستگاه قرار داشت اما در سن2سالگی به علت کم تحرکی به پزشک مراجعه کردیم واوپس از معا ینات پزشکی گفت زمان زایمان گویا اکسیژن به مغز نوزاد نرسیده ودچار فلج مغزی شده است .از آن زمان عمل های جراحی گونا گون وجلسات متعدد فیزیوتراپی را سال ها پی گیری کردیم اما نتیجه ای نگرفتیم .وی افزود: در زمان تحصیل هانیه مجبور بودیم در تهران ساکن شویم چرا که تا سوم دبیرستا ن او در مدرسه توان خواهان تحصیل می کرد ،اما بعد از اخذمدرک دیپلمش وبازنشستگی من وهمسرم به شهرستان کرج مها جرت کردیم وهانیه با علاقه بسیار دوره ی پیش دانشگا هی را از روش آموزش از راه دور پشت سرگذاشت ودرکنکور هم موفق ودر چند دانشگاهاز جمله علامه قبول شد اما به دلیل وضعیت جسمانی وعدم مناسب سازی محیط ها دانشگا هی در نها یتدانشگاه مجازی نور طوبی را انتخاب کرد . پدر هانیه یکی دیگر از مشکلات فرزندش را   موضوع رفت وآمد عنوان کرد وافزود: برای دریافت پلاک ویژه ومجوز تردد در طرح ترافیک چند ماه تلاش کردم تا برای وسیله نقلیه ی که داریم پلاک معلولان دریافت کنم ،اما همه ی کارها که انجام دادم آن وقت اعلام کردند سند ما لکیت خودرو باید به نام فرد معلول باشد البته من حرفی ندارم اما مراحل تغییر مالکیت وتعویض پلاک هم گرفتاری های زیادی دارد که با حضور ها نیه سخت است .

کسب نمره 98از100با یک انگشت

مادرهانیه نیز با ذکر خا طره ای از آزمون فنی وحرفه ای،اظهار می کند:وقتی قرار شد از دخترم امتحان            کا مپیوتر بگیرند مسئو لش گفت تا به حال کسی با یک انگشت در آزمون شرکت نکرده ونمی شود از او امتحان گرفت ،با اصرار ما،  با لاخره رضا یت داد ودر پا یان هانیه نمره 98از 100راکسب کردکه موجب تعجب مسئولان 

مرکز فنی وحرفه ایشده بود .مادر هانیه در مورد استعداد فرزندش گفت :ها نیه بسیار فعال وبا انگیزه است وازطریق کا مپیوتر با استادان دانشگاه،انجمن ها و موسسات خیریه وسایر مراکز در ارتبا ط است واوعلاقه مند است تا در آینده سایتی با نام خودش راه اندازی کند .

ها نیه : برای باورم لحظه ای درنگ کنید

درپا یان ،ها  نیه یکی از آثارش را در اختیار م قرار داد که در آن نوشته شده بود :

(( من حسرت زندگی در شهری را می خورم که وجودم میان صندوقچه ی خا طرات مسئولانش زنگار نگیرد و فراموش نشوم . من زندگی در کنار مردمانی را می خواهم که وقتی از میان کوچه باغ احسا سم عبور می کنند گلبرگ های لطیف وجودم را زیر پا های خود لگد کوپ نکنند وگل بوته ی همراهی به من هدیه دهند ومرا در پشت حصار ذهن خود زندانی نکنند .))

افسوس که در چنین شهری زندگی نمی کنم وتنها همدم تنها یی ام آفرید گارهستی است . ولی من به کمک دوستانم با اراده ها ی پولادین این حصار ها را می شکنیم ودر گوش رهگذرانی که بدون لحظه ای تا مل از کنارمان عبور می کنند با صدای بلند فریاد می زنیم برای باور توانا یی ها یمان کافی است لحظه ای درنگ کنید .

پروردگارا!!   یا ریمان کن کشتی زندگی مان هیچ گاه در گرداب حسرت ها ونا امیدی ها غرق نشود و همیشه در ساحل امن وپر آرامش یاد تو لنگر بیندازد.

خبر نگار پیک توانا (مجید انتظاری)


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها:


تاريخ : دوشنبه ۱۳٩٢/٩/۱۱ | ۱۱:٠٦ ‎ق.ظ | نویسنده : ها نیه پرواز | نظرات ()

              

 

 به نام خا لق هستی

آرزوهایی که آرزو می‌ماند

 

نوشتن این موضوع شاید کمی سخت باشد، اما بعضی از تلخی‌ها را باید نوشت تا شاید بتوان وجدان‌ها را بیدار کرد یا درس عبرتی برای آیندگان باشد.

       من در آرزوی داشتن پاهایی سالم هستم تا دیگر  دغدغۀ خرابی آسانسور و بالابر را نداشته باشم و بتوانم یک روز آسوده حرکت کردن یا بدون دغدغه از پله‌ها بالا رفتن را تجربه کنم، اما افسوس که نمی‌توانم، ولی من با همین پاهای ناتوان راه‌های ارزشمندی را خواهم رفت و برای رسیدن به قلۀ رفیع انسانیت تلاش خواهم کرد؛ به دیگران ثابت می‌کنم توانایی آدمها به ظاهرشان  بستگی ندارد، بلکه به وسعت اندیشۀ آنها بستگی دارد. یک اندیشۀ والا می‌تواند دنیایی را دگرگون سازد و یک نگاه تازه به دریچۀ زندگی می‌تواند جهانی را نورانی کند، پس دنبال نور حرکت کن.

       آرزوی دستان قدرتمندی را دارم تا با آن بتوانم کارهای شخصی خود را انجام دهم و نوشتن بی‌منت را تجربه کنم تا دیگر نگران فردا نباشم که اگر کسی در کنارم نبود چه کار کنم، ولی افسوس این هم رؤیایی بیش نیست. من به مردم ثابت خواهم کرد با یک انگشت هم می‌توان شگفتی آفرید و جهان را نوازش کرد و با نوشته‌هایم، از دنیای سخت اما پراحساس خود با آنها سخن می‌گویم تا دیگر دنیایم برایشان عجیب نباشد، پس  با دستانت زندگی را نوازش کن تا بتوانی گرانمایه‌ترین معجزۀ هستی را بیافرینی.

       آرزوی تحصیل در رشتۀ ادبیات را داشتم؛ شرایط و امکانات جامعه مناسب نبود، ولی این موانع نتوانست مرا از رفتن به دانشگاه بازدارد. دانشگاهی را انتخاب کردم تا بتوانم از داخل خانه هم با جهان ارتباط برقرار کنم و نقشی مفید را در جامعه ایفا کنم.

       آرزوی شغلی متناسب با رشته‌ام را دارم تا بتوانم از اطلاعات علمی خود نهایت بهره را برده و گامی مؤثر در جهت تعالی خود و جامعه بردارم.

       این‌ها آرزوهایی است که مسئولان می‌توانند در تحقق بخشیدن به آن نقشی داشته باشند، البته اگر گوشی شنوا داشته باشند و سیاستمداری کارآمد باشند. آیا آنها به آرزوهای معلولان هم می اندیشند؟

       این بار شاید برای تسکین دلم می‌نگارم، نه برای این که بغضی به دل بنشانی و از کنارم بگذری. شاید برای این می‌نویسم که تو شکرگزار سلامتی خود باشی، اما خوب می‌دانم تا در جایگاهم قرار نگیری قدر نخواهی دانست، چرا که سنگینی نگاه ترحم‌آمیز مردم روحت را آ زرده نکرده؛ وقتی در شهر قدم می‌گذاری عدم مناسب‌سازی را با تمام وجود حس نکرده‌ای و هیچ‌گاه توانایی تو را از روی ظاهرت قضاوت نکرده‌اند و مفهوم واقعی ناامیدی و صبر را نمی‌دانی، چون مجبور به مبارزه با بیماری تا آخر عمر نیستی؛ این قانون طبیعت است که تو سالم باشی و من معلول. برای یک بار هم که شده به داستان زندگیم گوش فرا ده و به آن بیندیش؛ مرا تا ساحل یک رنگ آرامش همراهی کن!

       دوست عزیزم! در روزگاری که همه در تکاپوی دغدغه‌های زندگی خویش غوطه می‌خورند، تو امیدوار باش و بدان که بخشی از عظمت جهان با وجود ارزشنمدت نورانی خواهد شد. جهان هر روز از تو بهترین معجزه را می‌خواهد پس با زیباترین معجزه پذیرایش باش!

 ها نیه عرب 1/9/92


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها:


تاريخ : جمعه ۱۳٩٢/٩/۱ | ۸:٥٠ ‎ب.ظ | نویسنده : ها نیه پرواز | نظرات ()
.: Weblog Themes By Slide Skin:.