مصا حبه با ما هنامه پیک توانا

 

               به نقل از ما هنامه فرهنگی واجتما عی پیک توانا سال پنجم شماره 49-شهریور ومهر 92

گفت وگو با نویسنده ی جوان دارای معلولیت

 

 

تنها همدم تنها یی ام آفریدگار هستی است

آواززندگی را بخوان گر چه دلی پر درد داری

درمیان دریای مواج زندگی ایستادگی کن ،اگر چه تیغ های تیز سرنوشت زخم های عمیقی را بر روحت ایجاد کرده اند . در ساز زندگی ، نت های عشق ومحبت را بنواز حتی برای آنان که گلبرگ های احسا ست را زیر پا گذارده اند ووجود ارزشمندت را نا دیده گر فته اند ، در میان رورد پر خروش زندگی ، امیدوار و پرنشاط باش اگر چه سنگ های نا امیدی ، مسیر عبورت را مسدود کرده است .   

خبر نگار پیک توانا دقا یقی با ((هانیه عرب )) نویسنده جوان وهنر مند که معلول cp .(فلج مغزی ) می با شد به گفت وگو نشسته وپای صحبتش از آوای دل او می شنود .  

شهر وندی در میان همه

 به نام خدایی که وجودش نوازشگردل نا آرام ما ست .در مهرماه 1369در تهران متولد شدم ودر حال حاضر دانشجوی ترم هفت رشته ی حقوق دردانشگاه نور طوبی هستم . دارای معلولیت جسمی حرکتی از نوع سی پی  کوادر پلی‍‍ژی اسپا ستیک(فلج مغزی کل اندام) هستم . دوران تحصیلات ابتدایی تا سوم متوسطه را در مدرسه ی توان خواهان منطقه دو تهران گذرانده ام ،ولی پیش دانشگاهی را از طریق آموزش ازراه دوربه پایان رساندم به علت مشکلات دست که توانایی نوشتن را از من گرفته ،دانشگاه مجازی را برای ادامه تحصیل انتخاب کردم  .   به ادبیات علا قه زیادی دارم ودر اوقات فراغت نیز مطا لبی در رابطه با موضوعات مختلف می نویسم .

قهرمان عرصه زندگی

حدود سه سال با حوزه هنری تهران در ارتباط بودم وداستانهای کوتاه می نوشتم .در حال حاضر در مجتمع رعدکرج در کلاسهای کامپیوتر ونقد ادبی حضور دارم  . دوجلدکتاب با عنوان (( قهرمان عرصه زندگی ))و        ((تولدی دوباره))رانوشته ام وکتاب جدیدم با عنوان ((پرواز بر بال عشق )) در آستانه چا پ است .

 

زندگی در مسیر همیشه

رتبه ی چهارم وبلاگ نویسی در نخستین جشنواره ی توان یاب وفضای مجازی در حوزه معلولین رادرسال91به دست آوردم. در بخش داستا ن نویسی در انجمن باور ،تیرماه85رتبه ی دوم را کسب کردم ودر مسا بقات استانی قرآن رشته ی حفظ یادواره عزت وافتخار حسینی (81-80)مقام نخست را به دست آوردم. برخی دیگر از عنا وینم ،رتبه اول در مسا بقات جشنواره تاریخ در مدارس استثنا یی تهران (85-84)و رتبه ی اول جشنواره ی منطقه ای دختران آسمانی در رشته فرهنگی وادبی در شهریور92  است. هم چنین از طرف کمیته    ملی پاراالمپیک ورعد تهران وکرج مورد تقدیر قرار گرفتم .قا بل ذکر است که نمایش مستند ((زندگی در مسیر همیشه – خانه ما )) از زندگی خودم است که در 18  اردیبهشت 90از شبکه دو سیما پخش شد.

هانیه از زبان پدرش

پدرهانیه با تشریح علت معلولیت دخترش گفت: درآغاز ما متوجه معلولیت او نبودیم ،هر چند در بدو تولد حدود25 روز در دستگاه قرار داشت اما در سن2سالگی به علت کم تحرکی به پزشک مراجعه کردیم واوپس از معا ینات پزشکی گفت زمان زایمان گویا اکسیژن به مغز نوزاد نرسیده ودچار فلج مغزی شده است .از آن زمان عمل های جراحی گونا گون وجلسات متعدد فیزیوتراپی را سال ها پی گیری کردیم اما نتیجه ای نگرفتیم .وی افزود: در زمان تحصیل هانیه مجبور بودیم در تهران ساکن شویم چرا که تا سوم دبیرستا ن او در مدرسه توان خواهان تحصیل می کرد ،اما بعد از اخذمدرک دیپلمش وبازنشستگی من وهمسرم به شهرستان کرج مها جرت کردیم وهانیه با علاقه بسیار دوره ی پیش دانشگا هی را از روش آموزش از راه دور پشت سرگذاشت ودرکنکور هم موفق ودر چند دانشگاهاز جمله علامه قبول شد اما به دلیل وضعیت جسمانی وعدم مناسب سازی محیط ها دانشگا هی در نها یتدانشگاه مجازی نور طوبی را انتخاب کرد . پدر هانیه یکی دیگر از مشکلات فرزندش را   موضوع رفت وآمد عنوان کرد وافزود: برای دریافت پلاک ویژه ومجوز تردد در طرح ترافیک چند ماه تلاش کردم تا برای وسیله نقلیه ی که داریم پلاک معلولان دریافت کنم ،اما همه ی کارها که انجام دادم آن وقت اعلام کردند سند ما لکیت خودرو باید به نام فرد معلول باشد البته من حرفی ندارم اما مراحل تغییر مالکیت وتعویض پلاک هم گرفتاری های زیادی دارد که با حضور ها نیه سخت است .

کسب نمره 98از100با یک انگشت

مادرهانیه نیز با ذکر خا طره ای از آزمون فنی وحرفه ای،اظهار می کند:وقتی قرار شد از دخترم امتحان            کا مپیوتر بگیرند مسئو لش گفت تا به حال کسی با یک انگشت در آزمون شرکت نکرده ونمی شود از او امتحان گرفت ،با اصرار ما،  با لاخره رضا یت داد ودر پا یان هانیه نمره 98از 100راکسب کردکه موجب تعجب مسئولان 

مرکز فنی وحرفه ایشده بود .مادر هانیه در مورد استعداد فرزندش گفت :ها نیه بسیار فعال وبا انگیزه است وازطریق کا مپیوتر با استادان دانشگاه،انجمن ها و موسسات خیریه وسایر مراکز در ارتبا ط است واوعلاقه مند است تا در آینده سایتی با نام خودش راه اندازی کند .

ها نیه : برای باورم لحظه ای درنگ کنید

درپا یان ،ها  نیه یکی از آثارش را در اختیار م قرار داد که در آن نوشته شده بود :

(( من حسرت زندگی در شهری را می خورم که وجودم میان صندوقچه ی خا طرات مسئولانش زنگار نگیرد و فراموش نشوم . من زندگی در کنار مردمانی را می خواهم که وقتی از میان کوچه باغ احسا سم عبور می کنند گلبرگ های لطیف وجودم را زیر پا های خود لگد کوپ نکنند وگل بوته ی همراهی به من هدیه دهند ومرا در پشت حصار ذهن خود زندانی نکنند .))

افسوس که در چنین شهری زندگی نمی کنم وتنها همدم تنها یی ام آفرید گارهستی است . ولی من به کمک دوستانم با اراده ها ی پولادین این حصار ها را می شکنیم ودر گوش رهگذرانی که بدون لحظه ای تا مل از کنارمان عبور می کنند با صدای بلند فریاد می زنیم برای باور توانا یی ها یمان کافی است لحظه ای درنگ کنید .

پروردگارا!!   یا ریمان کن کشتی زندگی مان هیچ گاه در گرداب حسرت ها ونا امیدی ها غرق نشود و همیشه در ساحل امن وپر آرامش یاد تو لنگر بیندازد.

خبر نگار پیک توانا (مجید انتظاری)

/ 42 نظر / 53 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آزاده

برات بهترین ها رو از خدا میخوام آپم[گل]

حاج حسن

سلام . براتون بهترین ها رو آرزو دارم ... نمیدونم چرا وقتی وارد وبلاگتون شدم ، یاد یکی از آهنگ های خواننده ی رپ فارسی « یاس » افتادم ( که تنها خواننده ی رپ ایرانه که مجوز گرفته ) که شاید زیاد با موقعیت شما یکی نباشه ولی در کل در یک سو قرار داره ، یاس خطاب به یه فرد با مشکل جسمی میگه : منتظری برسه روز سلامتی / حاضری اونو به صد کیلو طلا ندی تقصیر تو نیست که شدی بستری / حرف همه ی آدما رو از بری همین خود من که سر تو رو با این حرفا بردم / دنیا رو فحش میدم با یه سرما خوردن ! چه برسه به تو که ... چی بگم / سرازیری به سوی درد با شیب کم ولی خدا دردای ما رو دیده / آخرش اونه که به دست ما دارو میده

محمد

www.aqra.az حتما از این سایت دیدن کنید و ویدیو اش دیدنیه[گل]

علی

سلام.ممنونم از حضور سبزتون

طاها

ان شاالله روز به روز بر موفقیت های ایشان افزوده و مایه افتخار جامعه علمی و دینی ما باشن

معصومه نورخواه

به نام خدا نردبان دلم شکسته است،میشود برای من کمی دعا کنی؟ یا اگر خدا اجازه میدهد کمی برای من خدا خدا کنی؟ راستش دلم مثل یک نماز بین راه خسته و شکسته است... میشود برای بی قراری دلم سفارشی به آن خدای مهربان خدا خدا کنی...؟!!!

معصومه نورخواه

به نام سلام هانیه ی مهربونم خوبین ناز گلم؟ ممنونم که بهم سر زدید بازم تشریف بیارید باعث خوشحالی منه. انشالله همیشه موفق و سربلند باشید التماس دعا در پناه حق تعالی

نیکو-آموزش سلامت

سلام این مطلب را قبلا جای دیگه ای خونده بودم. از آشنایی با وبلاگتون خوشحالم و به همت و پشتکار شما غبطه میخورم و آفرین میگم ضمنا زیبا می نویسید موفق باشید