مصا حبه با روزنامه همشهری

گام‌های استوار یک معلول در مسیر موفقیت

نویسنده: شیما عبدالله خانی البرز-خبرنگار  همشهری البرز  96/8/15
 

گام‌های استوار یک معلول در مسیر موفقیت
 
 
گاهی اوقات نمیدانی از کجا شروع کنی تا دنیایی متفاوت را به قلم درآوری. دنیایی از توانمندی که در پشت چهره‌ای به ظاهر ناتوان پنهان است...
گاهی اوقات نمیدانی از کجا شروع کنی تا دنیایی متفاوت را به قلم درآوری. دنیایی از توانمندی که در پشت چهره‌ای به ظاهر ناتوان پنهان است. «هانیه عرب» دختر نویسنده معلول ساکن البرز است. دختری که ۲۷سال پیش ۶ماهه به دنیا آمد و دچار ۹۵درصد معلولیت شد، ولی با روحیه ای استوار و ‌با همراهی خانواده ای دلسوز و‌ قوی به دانشگاه رفته و در رشته حقوق ادامه تحصیل داده است. اگرچه با پاهایش نمی‌تواند قدم بردارد، اما استوار در راه علاقه اش به نویسندگی گام برداشته و ۶کتاب به چاپ رسانده است.

۲‌ عنوان از کتاب های هانیه حقوقی هستند و‌ ۴عنوان دیگرش داستان و دلنوشته‌هایی است که از روح زلال وی سرچشمه گرفته است. وی همچنین در جشنواره های فرهنگی، ادبی، تاریخ، داستان نویسی و وبلاگ نویسی نیز رتبه کسب کرده و توانایی خود را در عرصه‌های مختلف ثابت کرده است. هانیه شاید جثه ای کوچک داشته باشد، شاید نتواند درست کلمات را ادا کند یا حتی نتواند قلم در دست بگیرد اما آنقدر قوی، صبور، هدفمند و ‌امیدوارانه از خودش، هدفش، امیدهایش و ‌راهش که با دشواری طی کرده حرف می‌زند که اشتیاق مخاطب را برای شنیدن برمی‌انگیزد. همانطور که وقتی جمله ای از دلنوشته هایش در کتاب «دریای باور» را بخوانید دیگر نمی‌توانید کتاب را تمام نکرده رها کنید. گپ و گفتی کوتاه با هانیه و مادر مهربان و صبورش «زری کریمی» را در ادامه می‌خوانید.


تغییر باورهای نادرست درباره معلولان

هانیه دختر نویسنده ای که ۹۵درصد معلولیت دارد، در مورد هدفش از نوشتن کتاب می‌گوید: هدفم از نوشتن این است که احساسات و ‌مشکلات معلولان را  با مردم جامعه در میان بگذارم که با مشکلات و ‌نیازهای ما آشنا و ‌با معلولان همراه بشوند.وی در مورد آثار و ‌فعالیت‌هایش در زمینه نویسندگی می‌گوید: تا کنون 6 کتاب نوشته ام و ‌در حال نوشتن هفتمین کتابم هستم. بسیار علاقه‌مند به شرکت در کلاس‌های  نویسندگی هستم، ولی مرکزی برای برگزاری این کلاس ها در کرج نیست.
هانیه کتاب «دریای باور» را از باقی آثارش بهتر می‌داند و می‌گوید: این کتاب را از همه کتاب هایم بیشتر دوست دارم، زیرا از نظر نوشتاری نسبت به بقیه بهتر است. این کتاب شامل 2 ‌بخش است. یک بخش در مورد ائمه اطهار و بخشی نیز دلنوشته های خودم است.


باور توانمندی‌های معلولان

وی از مردم‌ می‌خواهد درک بهتری از معلولان و توانایی هایشان داشته باشند و می‌افزاید: ما معلولان به ترحم احتیاج نداریم، بلکه می‌خواهیم مردم  توانمندی هایمان را باور کنند. در جامعه ما برخوردها بیشتر احساسی است و ثبات برخورد وجود ندارد.
هانیه ادامه می‌دهد: درست است که معلولیت فرد را از نظر جسمی ناتوان می‌کند، ولی معلولان هم مانند مردم عادی هستند و باید برخورد با آنها طوری باشد که علاوه بر مشکلات جسمی‌شان درگیر مشکلات و دغدغه‌های روحی-روانی نشوند. بسیاری از معلولان به دلیل مسائل روحی وخانوادگی دست به خودکشی می‌زنند که تاثیر بدی در روحیه جامعه معلولان می‌گذارد.
وی با قدردانی از همراهی های پدر و مادرش می‌گوید: خانواده من همیشه همراه من هستند. آنها هر دو فرهنگی هستند و از لحاظ روحی بسیار کمکم می‌کنند.
هانیه در مورد انتظاری که از مسئولان دارد، می‌گوید: معمولا در دیدار و ارتباط با مسئولان  از طرف آنان قول‌هایی در مورد حمایت از ما و فروش آثارمان  داده می‌شود که بعدا و در عمل اجرایی نمی‌شود. تا جایی‌که مسئولان استان در مورد خرید کتاب ها قول‌هایی دادند، ولی همکاری نکردند. در صورتی که می‌توانند کمک کنند تا انگیزه ما بیشتر شود.


نامناسب بودن معابر و خیابان‌ها

هانیه عرب به‌عنوان یک فرد معلول با بیان نامناسب بودن معابر کرج برای تردد معلولان می‌گوید: مسئولان شهرداری در مورد مناسب سازی معابر برای ما معلولان بیشتر همت کنند و کاری کنند که پله‌ها و‌پستی بلندی های معابر کمتر باشد.
وی می‌افزاید: همچنین در مورد ساختمان ها نیز شرایط معلولان در نظر گرفته شود به عنوان مثال در مورد رفتن به  دندانپزشکی در کرج مشکلات زیادی دارم. نه تنها پزشکی که خدمات دندانپزشکی به معلولان دچار اسپاسم عضلات ارائه دهد کم است، بلکه ساختمان ها هم برای تردد معلولان مناسب نیست.
این دختر توانمند که باوجود ۹۵درصد معلولیت به تحصیلات خود در رشته حقوق در دانشگاه ادامه داده، می‌گوید:  به تحصیل علاقه زیادی دارم. داشتن تحصیلات و سواد به معلولان کمک می‌کند تا بهتر مشکل و‌ بیماری خود را  بپذیرند. اگرچه دوران‌ تحصیلات برایم سخت بود ولی ارزشش را داشت. خوشحالم از اینکه درس خوانده ام و حتی اگر بتوانم تمایل دارم تحصیلاتم را تکمیل کنم.
هانیه در پایان  آرزو می‌کند روزی برسد که هیچ‌تفاوتی بین یک معلول با دیگران از نظر اجتماعی وجود نداشته باشد و معلولان مشکلات روحی نداشته باشند. وی همچنین به هزینه های بالای  چاپ کتاب اشاره کرده و می‌گوید: دوست دارم کتاب هایم به فروش برسد تا بتوانم هزینه هایش را متقبل شوم.


اهمیت حمایت خانواده ها از فرزندان معلول

مادر هانیه دختر معلول توانمند می‌گوید: مشکل هانیه مادری زادی بوده و به دلیل اینکه 6 ماهه و نارس به دنیا آمد اکسیژن  کافی به مغزش نرسید و دچار فلج مغزی شد که اکنون کل اندامش دچار مشکل است.«زری کریمی» می‌افزاید: هانیه با وجود اینکه 95 درصد معلولیت دارد، اما باز با این حال به درس و کتاب علاقه زیادی دارد.
وی ادامه می‌دهد: ما از 7 ماهگی متوجه مشکل هانیه شدیم و در اولویت چشم هایش عمل شد که موفقیت آمیز بود ولی عمل اندام هایش موفق نبود.
این مادر دلسوز می‌افزاید: از یک سالگی هانیه کار درمانی، فیزیوتراپی، گفتار درمانی های او شروع شد و با توجه به اینکه من و پدرش هر دو فرهنگی بودیم درآمد چندانی برای بردن وی به مراکز خصوصی نداشتیم، بنابراین من دوره های کاردرمانی و غیره را گذراندم و وسایل مورد نیاز را تهیه کردیم و در خانه با وی کار می‌کردم.وی می‌افزاید: هانیه ضریب هوشی بالایی داشت به همین دلیل در مدارس مخصوص کودکان معلول وی را ثبت نام کردیم و مقاطع تحصیلی را گذراند. در کنکور سراسری هم در رشته حقوق دانشگاه مجازی تهران قبول شد. البته به تحصیل در رشته زبان و ادبیات فارسی بسیار علاقه داشت، ولی  دانشگاه مجازی در آن زمان رشته ادبیات نداشت.کریمی ادامه می‌دهد: در این دوره سختی های زیادی داشت، زیرا خودش در خانه خواند و فقط برای امتحان به دانشگاه می‌رفت. دوره های کامپیوتر را هم با نمرات عالی گذراند.
وی با اشاره به اینکه اولین تجربه داستان نویسی هانیه در۱۴سالگی بوده، می‌گوید:  هانیه همیشه به ادبیات علاقه زیادی داشت. در14سالگی در اولین نوشته اش در جشنواره داستان نویسی مدرسه شرکت کرد که هوشنگ مرادی کرمانی و مصطفی رحماندوست هم جزو داوران مسابقه بودند و رتبه دوم را کسب کرد و انگیزه ای برای نوشتن پیدا کرد. از آن به بعد نوشتن را به صورت جدی آغاز کرد.
 وی می‌افزاید: هانیه برای نوشتن نیاز به منشی داشت، زیرا دستش قدرت نوشتن نداشت. در تمام طول تحصیل هم منشی داشت.


Untitled-3.jpgنگاهی به آثار «هانیه عرب»

«زری کریمی» مادر «هانیه عرب» در معرفی آثار هانیه می‌گوید: هانیه تا کنون 6 کتاب تألیف کرده است. کتاب «تولدی دوباره» و «قهرمان عرصه زندگی» را همزمان با تحصیلش به اتمام رساند و۲ کتاب حقوقی با عنوان «سفیران ساحل امید» که به حقوق معلولان پرداخت « آوای الفاظ حقوقی»  که فرهنگ لغات حقوقی است به عنوان طرح دانشگاهی ارائه داده است.کریمی ادامه می‌دهد: «دریای باور» «و پرواز بر بام عشق» ۲ کتاب جدیدش هستند که بعد از دانشگاه نوشته است. هانیه از کودکی عاشق کتاب بود و کتابخانه اش پر از کتاب است. برای نوشتن کتاب‌هایش اول مطالعه می‌کند و بعد شروع به نوشتن می‌کند.وی به پدر و مادرهایی که فرزندنشان دچار این عارضه هستند، می‌گوید: حتما به توانبخشی فرزندانشان اهمیت بدهند، زیرا در آینده‌شان خیلی موثر است. روی ایمان واعتقاد فرزندانشان کار کنند. چون این افراد از نظر روحی خیلی حساس می‌شوند و اگر پایه های اعتقادی شان ضعیف باشد دچار مشکلات روحی می‌شوند.وی می‌افزاید: هانیه شاید گاهی درمورد نگاه جامعه نسبت به معلولان گلایه کند ولی هیچ وقت از خدا به خاطر معلولیتش گلایه نکرده است.این مادر دلسوز در پایان از مردم می‌خواهد که بدانند این افراد قدرت درک فوق العاه ای دارند و نباید به آن ها به عنوان انسان‌هایی کاملا ناتوان که درک ضعیفی دارند، نگاه شود.
منبع : روزنامه همشهری ،پانز دهم آ بان 96
/ 0 نظر / 162 بازدید