ورزشهای معلولین

اسکی
اسکی یکی از ورزش های جذاب معلولین است. مسابقات این رشته در بین زنان و مردان و گروه های معلولین ضایعات نخاعی، قطع عضو، نابینا و ضایعات خاص و در پنج ماده مسابقاتی شامل SUPER G DOWN HiII، اسلالوم بزرگ، اسلالوم، مختلط (اسلالوم وSUPer G) برگزار می گردد، در مسابقات رسمی این رشته، هر معلول بالای 15 سال دارای شرایط لازم از نظر کلاسبندی پزشکی می تواند شرکت کند. این رشته دارای مسابقات جهانی و پارالمپیک (زمستان) است و در حال حاضر در کشور ما فعالیت چندانی ندارد البته فدراسیون ورزش های جانبازان و معلولین در نظر دارد از سال جاری (84) مسابقات قهرمانی کشور این رشته را برگزار نماید. فدراسیون جانبازان با کمک NPC تاکنون توانسته است یک نفر ورزشکار را به دو دوره مسابقات (ناگالو و وسالت لیک سیتی) اعزام نماید. 
 بسکتبال با ویلچر


یکی از رشته های ورزشی مورد علاقه معلولین بسکتبال با ویلچر است. در مسابقات این رشته معلولین گروه های قطع عضو، ضایعات نخاعی و معلولیت های خاص که بتوانند در تست پزشکی حائز امتیاز 1-5/1- 2 – 5/2 – 3- 5/3 – 4 یا 5/4 شوند، شرکت می نمایند. این رشته که هم زنان و هم مردان می توانند در آن شرکت کنند، یکی از قدیمی ترین رشته های فعال در ایران است و در حال حاضر مسابقات قهرمانی کشور آن در 5 دسته برگزار می شود. مسابقات این رشته با دو تیم شامل 5 نفر در زمینی با کفپوش مناسب و ابعاد 28×15 متر متر در 4 پریود، 10 دقیقه ای انجام می پذیرد.
تیم ملی ایران در اولین حضور پارالمپیکی خود در سال 2004 ، آتن به مقام نهم دست یافت.

بو چیا


رشته پوچیا از رشته هایی است که خاص معلولین با ضایعات بالا (حداقل توانایی) است. در این رشته معلولین کلاس های پایین، گروه های ضایعات نخاعی و فلج مغزی شرکت می کنند. مسابقات این رشته که اولین دوره قهرمانی کشور آن در سال 83 برگزار شده است، به صورت انفرادی – تیمی و دوبل در زمینی به ابعاد 5/2× 6 متر و با یک توپ سفید (یا توپ هدف) و 6 توپ آبی و 6 توپ قرمز، برگزار می گردد، بوچیا ورزشی است که زنان و مردان به صورت جداگانه و مشترک می توانند در آن به رقابت

بپردازند.
تنیس روی میز


این رشته که از ابتدای تأسیس فدراسیون ورزش های جانبازان فعال بوده است، تاکنون 25 دوره مسابقات قهرمانی کشور را پشت سر گذاشته است و تیم ملی آن سابقه 2 حضور پارالمپیکی (بارسلون 1992و آتن 2004) را دارد. در این رشته، گروه های معلولین فلج مغزی، ضایعات نخاعی و معلولیت های خاص در 10 کلاس ایستاده و نشسته به صورت تیمی – انفرادی و دوبل با هم به رقابت می پردازند. ابعاد میز و تجهیزات و وسایل دیگر نظیر توپ و راکت تنیس روی میز غیر معلولین است. زنان و مردان می توانند به صورت جداگانه در مسابقات این رشته شرکت می کنند.

تنیس با ویلچر


این رشته در ایران از اوسط دهه هفتاد شمسی فعال شد و تا کنون 7 دوره مسابقات قهرمانی کشور خود را پشت سر گذاشته است. در این رشته که ویژه معلولین گروه های قطع عضو و ضایعات نخاعی بوده است و بر روی ویلچر (به صورت نشسته) ودر دوکلاس Open و Quad انجام می شود، زنان و مردان می توانند به صورت جداگانه به رقابت بپردازند.

تیراندازی
یکی از رشته های افتخارآفرین و مدال آور معلولین، رشته تیراندازی است، معلولین متعلق به گروه های فلج مغزی، ضایعات نخاعی، قطع عضو و ضایعات خاص می توانند در مسابقات این رشته که به صورت ایستاده و نشسته و در دوکلاس SH1 وSH2 برگزار می شود، حضور یابند، شرکت کنندگان می توانند با دو اسلحه، تفنگ و طپانچه خفیف به رقابت با هم بپردازند. در حال حاضر 15 دوره مسابقات قهرمانی کشور این رشته به طور مرتب و سالانه برگزار گردیده وتیم ملی ایران توانسته است در سه دوره پارالمپیک (آتلانتا 1996، سیدنی 2000 و آتن 2004) حضور یافته و برای کشور اسلامیمان کسب افتخار نماید. مسابقات این رشته برای زنان و مردان به صورت جداگانه و مشترک قابل اجراست.


تیر وکمان


در این رشته معلولین گروه های قطع عضو و ضایعات نخاعی در دو وضعیت ایستاده و نشسته و در سه کلاس پزشکی به صورت انفرادی و تیمی به رقابت با هم بپردازند، این رشته که از سال 1374 شمسی در ایران فعال شده تاکنون 7 دوره مسابقات قهرمانی کشور را پشت سر می گذارد و تیم ملی تیروکمان کشورمان در پارالمپیک های سیدنی 2000 وآتن 2004 حضور داشته است. مسابقات این رشته نیز مانند تیراندازی برای زنان و مردان به صورت جداگانه یا مشترک قابل اجرا می باشد.

جودو نا بینا یان


این رشته ویژه مردان و زنان نابینا است و مسابقات آن در سه کلاس B1 ، B2 و B3 و در 7 وزن 60 – 66-73-81-90-100 و 100 + کیلوگرم برای مردان و اوزان 48-52-57-63-70و70 + کیلوگرم ویژه زنان بر روی تاتامی انجام می شود. در حال حاضر، مسابقات قهرمانی کشور این رشته به صورت مرتب و سالانه در کشورمان انجام شده و فدراسیون نابینایان کشورمان درخشش خاصی دارد، زنان و مردان علاقه مند می توانند به صورت جداگانه با هم به رقابت بپردازند.

دوچر خه سواری


دوچرخه سواری از مفرح ترین رشته های ورزشی معلولین است. این رشته که قبل از مسابقات پارالمپیک آتن در کشورمان آغاز به فعالیت نموده است در اولین حضور پارالمپیکی خود (آتن 2004) نتوانست به صورت قابل قبولی حاضر شود.
معهذا در حال حاضر سه دوره مسابقات قهرمانی کشور این رشته در کشورمان برگزار شده و معلولین گروه های ضایعات نخاعی ، فلج مغزی، قطع عضو و ضایعات خاص و نابینایان می توانند در سه بخش تایم تریل انفرادی، مسابقات پیست و جاده ای در گروه زنان و مردان با هم به رقابت بپردازند.

دو و میدانی
پرافتخارترین و مدال آورترین رشته ورزشی معلولین، دوومیدانی است. مسابقات قهرمانی کشور این رشته که قدمتی برابر با عمر فدراسیون ورزش های جانبازان و معلولین را دارد در دو بخش نشسته و ایستاده و در کلاس های پزشکی F11 تا F58 برای میدانی ها و T11 تا T58 برای دوها برگزار می شود.
در حال حاضر 27 دوره مسابقات قهرمانی کشوراین رشته در کشورمان برگزار شده و تمامی معلولین گروه های پنجگانه می توانند در آن شرکت نمایند . تیم ملی دو ومیدانی کشورمان از دو دهه پیش حضور شایسته ای در میادین بین المللی داشته و در پارالمپیک های سئول، بارسلون، آتلانتا، سیدنی وآتن توانسته است افتخارات بزرگ و مدال های رنگارنگی را نصیب کشورمان نماید.

شنا
رشته شنا مانند دو ومیدانی از معدود رشته های ورزشی است که علاوه بر بعد درمانی آن تمامی گروه های پنجگانه معلولین شامل ( فلج مغزی ، ضایعات نخاعی، قطع عضو و معلولیت های خاص کم توانان ذهنی و نابینایان ) می توانند در مسابقات آن شرکت نمایند . تاکنون 16 دوره مسابقات قهرمانی کشور آن در کلاس های S 1 تا S13 و SMB 1 تا SMB13 و SB1 تا SB13 در 4 شنای کرال سینه ، کرال پشت، قورباغه و پروانه و در مسافت های 50 ، 100 ، 100×4 و به صورت ترکیبی (انفرادی و تیمی) برگزار شده است.
این رشته جزو رشته های بسیار جذاب معلولین بوده و بعد از دو میدانی بیشترین تعداد مدال مسابقات پارالمپیک را به خود اختصاص می دهد. هم زنان و هم مردان می توانند به صورت جداگانه در مسابقات این رشته شرکت نمایند.

فوتبال 7نفره(cp)


این رشته ویژه معلولین گروه فلج مغزی (CP) می باشد ، کلاس هایCP5 تاCP8 می توانند در مسابقات این رشته که با حضور دو تیم با ترکیب هر تیم 6 بازیکن ویک دروازه بان ودر زمینی به ابعاد 70×50 متر برگزار می گردد ، شرکت نمایند. ابعاد دروازه هرتیم 5×2 متر می باشد.
فعالیت رشته فوتبال CP از سال 74 در کشورمان آغاز شد و تاکنون 10 دوره مسابقات قهرمانی کشور آن به صورت مرتب وسالانه برگزار گردیده است.
فوتبال CP یکی از رشته های کاروان اعزامی به پارالمپیک آتن بود که در آن مسابقات علیرغم شایستگی به مقامی بهتر از پنجمی دست نیافت . مسابقات این رشته تاکنون ویژه مردان بوده است.

فوتبال 5نفره نا بینا یان
این رشته همانگونه که از نامش پیداست ویژه گروه معلولین نابینا است.
فوتبال نابینایان تاکنون فعالیت چندانی را نداشته و فدراسیون نابینایان و کم بینایان از سال 83 شروع به برنامه ریزی نموده است و امید آن دارد که این رشته نیز مانند گلبال بتواند مورد توجه نابینایان قرار گیرد.
مسابقات این رشته در زمینی به ابعاد 42×22 متر و دو تیم با ترکیب هر تیم 4 بازیکن کلاسB1 و یک نفر دروازه بان در درون دروازه ای با ابعاد 3×2 متر و از کلاسB2 یا B3 برگزار می گردد.
این رشته در مسابقات پارالمپیک آتن برای اولین بار برگزار گردید واز آن تاریخ تاکنون مورد توجه اکثر کشورها قرار گرفته است. مسابقات این رشته نیز مانند فوتبال CP ویژه مردان است.

گلبال نا بینا یان
این رشته نیز مانند رشته فوتبال 5 نفره ویژه گروه معلولین نابیناست. با این تفاوت که از قدمت دو دهه فعالیت مستمر و مرتب برخوردار است. در حال حاضر مسابقات قهرمانی کشور این رشته در 4 رده، دسته (1)، دسته(2)، دسته (3) و زیر گروه برگزار می شود. و رزشکارانی که دارای کلاس پزشکی B1 ، B2 یا B3 باشند می توانند در مسابقات این رشته که در زمینی به ابعاد18×9 متر و با حضور دو تیم که هر تیم شامل 3 نفر بازیکن می باشد، شرکت نمایند. این رشته از قدیمی ترین رشته های حاضر در پارالمپیک ها است و تیم ملی ایران در مسابقات پارالمپیک سئول حضور داشته است. فدراسیون نابینایان کشورمان پس از استقلال در سال 78 تاکنون 6 دوره مسابقات قهرمانی کشور این رشته را همه ساله به طور منظم و مستمر برگزار نموده است.والیبال نشسته
بدون اغراق والیبال نشسته یکی از قدیمی ترین و پرافتخارترین رشته های ورزش معلولین در تاریخ فعالیت فدراسیون ورزش های جانبازان و معلولین است . در مسابقات این رشته گروه های معلولین ضایعات نخاعی و قطع عضو و معلولیت های خاص که دارای حداقل معلولیت باشند می توانند، شرکت نموده و با هم به رقابت بپردازند، ابعاد زمین بازی 6×10 متر بوده و هر تیم دارای 6 بازیکن می باشد. در حال حاضر بیست و یکمین دوره مسابقات قهرمانی کشور آن که در سه دسته 1و2و3 برگزار می گردید انجام شده است. تیم ملی والیبال نشسته ایران از پارالمپیک سئول تا آتن حضور جدی داشته و با کسب 4 قهرمانی پی در پی در مسابقات پارالمپیک برترین تیم والیبال نشسته جهان است. در پارالمپیک آتن برای اولین بار این مسابقات در دو گروه مردان و زنان به صورت جداگانه انجام شد .

وزنه برداری
شانزدهمین دوره مسابقات قهرمانی وزنه برداری کشور در خرداد ماه سال 83 انجام شده است. تیم ملی وزنه برداری ایران سابقه 4 حضور افتخار آفرین در مسابقات پارالمپیک سئول، آتلانتا، سیدنی و آتن را در پرونده خود دارد. در این رشته معلولین گروه های فلج مغزی ، ضایعات نخاعی ، قطع عضو و معلولیت های خاص که از دست های سالم برخوردار باشند ، می توانند شرکت نمایند .مسابقات این رشته در 10 گروه وزنی شامل 48-52-56-60-5/67 – 75-5/82-90-100 و 100+ کیلوگرم و به صورت انجام حرکت پرس سینه و برای زنان و مردان به جداگانه برگزار می گردد . گروه های وزنی شامل 40-44-48-52-56-60-5/67-75-5/82+ کیلوگرم است.


قایقرانی
بازی های المپیک سال 1996 آتلانتا ورزش قایقرانی را به عنوان یک مسابقه نمایشی معرفی کرد که این امر منجر به پذیرش این رشته ورزشی به عنوان یک ورزش دارای مدال کامل در بازی های المپیک 2000 سیدنی گردید. ورزشکاران قطع عضو، مبتلایان به فلج مغزی، نابینایان و کم بینایان، ورزشکاران ویلچری و سایر معلولیت ها می توانند در این رشته ورزشی فعالیت نمایند. سیستم کلاسبندی قایقرانی بر اساس چهار فاکتور ثبات (تعادل)، عملکرد دست، تحرک و بینایی استوار می باشد. کلاسبندی ورزشکاران توسط افراد مجاز ، با استفاده از آیین نامه مربوط به سیستم کلاسبندی عملی IFDS (فدراسیون بین المللی قایقرانی معلولین) انجام می گیرد. ورزشکاران در سه ماده که مختص یک جنسیت خاص نمی باشند، به رقابت می پردازند : 1- قایق یک نفره (204MR) Keelboat 2- قایق دو نفره Keelboat (متعاقباً مشخص خواهد شد) 3- قایق 3 نفره Keelboat (Sonar) اغلب گروه های معلولیتی می توانند از قایق های Keelboat یک نفره و سه نفره استفاده نمایند، در حالی که قایق Keelboat دو نفره مختص ورزشکاران دارای معلولیت شدید می باشد. این رشته ورزشی تحت کنترل و مدیریت فدراسیون بین المللی قایقرانی معلولین می باشد که این فدراسیون نیز به نوبه خود از سوی فدراسیون بین المللی قایقرانی (به عنوان مرجع جهانی متولی قایقرانی) مورد تأیید قرار می گیرد. این رشته ورزشی به سرعت در 28 کشوری که برای کسب 16 مقام (عنوان) دربازی های پارالمپیک رقابت می نمایند، توسعه یافته است و 50 کشور نیز در رشته قایقرانی برای معلولین در سطح توسعه ای و در سطح مسابقات ملی فعال می باشند.

رقص با ویلچر
زیبایی ، استیل و آهنگ منجر به برخورداری از یک رقص روتین می شود. ورزش رقص با ویلچر در برگیرنده آن دسته از ورزشکاران دارای معلولیت جسمی از ناحیه اندام تحتانی (پاها) می شود. رقاصان ویلچری می توانند در یک رقص سبک combi با یک همراه سالم (ایستاده) یا رقص duo-dance برای دو نفر فرد ویلچری مشارکت نمایند. رقص های استاندارد شاملwaltz (رقص والس)، تانگو، رقص والس وینی (Viennese walts)، رقص فوکس تروت (foxtrot) و گام تند است. رقص های آمریکای لاتین شامل رقص Pasodibbke.rumba.cha-cha-cha.Samba, و jive است. همچنین رقص های هماهنگ (Formation dance) برای چهار نفر، شش یا هشت زوج به صورت نمایشی و هماهنگ وجود دارند. در سال 1977 اولین مسابقات بین المللی رقص با ویلچر در سوئد برگزار شد. بعد از برگزاری چندین دور مسابقات منطقه ای و بین المللی، اولین دوره مسابقات قهرمانی جهانی رقص با ویلچر در سال 1998 در ژاپن برگزار شد. در همان سال، رقص با ویلچر به عنوان یک ورزش قهرمانی lpc در آمد ولی امروزه در برنامه پارالمپیک قرارندارد. این ورزش به دنبال تغییر قوانین فدراسیون بین المللی و رزش رقص، تحت نظارت و مدیریت کمیته رقص با ویلچر lpc است و ورزشکاران در نوزده کشور به طور گسترده در این رشته فعال هستند.

راگبی با ویلچر
ورزش راگبی با ویلچر یک ورزش تیمی پر تحرک برای ورزشکاران مرد و زن مبتلا به فلج چهار اندام (تتراپلژیک) است. این ورزش می تواند خیلی پر تنش (فعال) باشد چرا که ورزشکاران در این رشته ورزشی تلاش می کنند توپ را از خط دروازه حریف عبور دهند. گرچه این رشته ورزشی نسبتاً برای جهان ورزش معلولین، ورزشی جدید می باشد، اما به سرعت در حال توسعه و گسترش در سراسر جهان است. در مسابقات پارالمپیک، ورزشکاران مرد و زن در یک تیم به رقابت می پردازند، لذا تنها یک مسابقه تیمی وجود دارد که تمامی ورزشکاران را در بر می گیرد. راگبی با ویلچر از نظر بین المللی تحت حاکمیت فدراسیون بین المللی راگبی با ویلچر می باشد که این فدراسیون ، بخشی از فدارسیون بین المللی ورزش های با ویلچر استوک مندویل (lsmws) است . راگبی با ویلچر می باشد که این فدراسیون، بخشی از فدراسیون بین المللی ورزش های با ویلچر استوک مندویل (SMWS) است. راگبی با ویلچر در بازی های پارالمپیگ 2000 سیدنی در برنامه مسابقات پارالمپیک قرارگرفت و در حال حاضر در 22 کشور انجام می گیرد.


شمشیربازی
از نظر یک تماشاگر، مهم ترین ویژگی شمشیر بازی با ویلچر، این است که ورزشکاران روی ویلچرهایی با هم به رقابت می پردازند که این ویلچرها به کف زمین بسته می باشند. اما این ویلچرها به شمشیر بازان فقط امکان انجام حرکات آزادانه قسمت بالاتنه را می دهد و فعالیت ورزشکاران ویلچری دارای همان سرعت فعالیت ورزشکاران سالم می باشد. مردان و زنان قطع عضو، پاراپلژیک، یا ورزشکاران مبتلا به فلج مغز واجد الشرایط رقابت در مسابقات انفرادی و تیمی (هر تیم سه نفر) شامل مسابقات فویل، اپه (مردان و زنان) و سایر (مردان) می باشد. مرجع رسمی متولی این رشته، کمیته بین المللی شمشیر بازی با ویلچر می باشد که زیر نظر فدراسیون بین المللی ورزش های با ویلچر استوک مندویل فعالیت می نماید. این رشته در سال 1960 در برنامه بازی های پارالمپیک رم قرار گرفت و امروزه 24 کشور در رشته شمشیربازی با ویلچر نیز فعال می باشند.

سوارکاری
سوارکاری یک ورزش چند معلولیتی است که ورزشکاران دارای معلولیت جسمی یا دارای مشکلات بینایی می توانند در آن شرکت کنند. مسابقات سوارکاری بر طبق سوابق عملی ورزشکاران به صورت مختلط و گروهی انجام می گیرند. سوارکاران در دو ماده درساژ به رقابت می پردازند: یک تست (مسابقه) قهرمانی شامل یک سری حرکات و یک تست (مسابقه ) آزاد با موسیقی.
همچنین یک نوع تست) مسابقه) تیمی برای سه یا چهار سوار کار برگزار می شود. عملکرد سوارکاران بر اساس نمایش مهارت های اسب سواری و استفاده از یک سری دستورات برای قدم زدن ، یورتمه، چهارنعل، در هنگام سوارکاری، مورد قضاوت قرار می گیرد سوارکاران می توانند از یک سری لوازم کمکی مجاز از قبیل شلاق درساژ، یک میله رابط افسار (لگام)، نوارهای چرمی و دیگر لوازم کمکی استفاده نمایند، lpc از طریق کمیته بین المللی سوارکاری پارالمپیک ، متولی این رشته ورزشی است، قوانین و مقررات lpc برطبق قوانین و مقررات فدراسیون بین المللی سوار کاری ، با اندکی تغییرات تهیه شده اند. مسابقات سوارکاری برای نخستین بار در بازی های پارالمپیک 1996 آتلانتا برگزار شد و این ورزش در حال حاضر در چهل کشور انجام می گیرد

بر گر فته از سا یت ورزشهای معلو لین

/ 4 نظر / 372 بازدید
فروغ

★。˛ °.★__ *★* *˛. ˛ °_██_*。*./ \ .˛* .˛.*.★* *★ 。* ˛. (´• ̮•)*˛°*/.♫.♫\*˛.* ˛_Π_____. * ˛* .°( . • . ) ˛°./• '♫ ' •\.˛*./______/~\ *. ˛*.。˛* ˛. *。 *(...'•'.. ) *˛╬╬╬╬╬˛°.|田田 |門|╬╬╬╬ .... ... ¯˜"*°•♥•°*"˜¯`´¯˜"*°•♥•°*"˜¯¯˜"*°´¯˜"*°•♥•°*"˜¯`´¯˜"*°•

فروغ

خدای بی همتا،ای خالق هستی،در این هفته که به پایان پائیز میرسیم از تو که همیشه مهربانترینی درخواست عشق و دوستی و محبت و سلامتی و محبت و رفاه و موفقیت را دارم و از شما میخواهم در این هفته قلب من و دوستان و عزیزانم را شاد کنی با دادن هدیه های الهی که فقط خودت میدانی،خدای زیبا، زمستانی بی نظیر را در پیش روی ما بگذار که همیشه شکرگزارت خواهیم بود.زیرا تنها تویی آفریننده ی زمین و آسمان. "الهی آمین" [گل]

ملیکا

سلام خانومی خوبی؟ لینک شدی عزیزم به شماره25[گل] شب یلدا خوش باشی در ضمن فردا بروزم و منتظر حضورت[گل][خداحافظ]